– Vi anker dommen

Lene AuestadBlogg, CRPD, Nyheter

«Det er handlingene som skal vurderes, ikke vedtakene», sier Stine Moen, som sammen med Mads Andenæs representerer Inger-Mari Eidsvik i rettssaken mot staten. I går ble det kjent at Eidsvik tapte i Tingretten. Dommen vil bli anket, og saken vil gå videre til Lagmannsretten, gitt at retten godkjenner anken.

Advokat Stine Moen sier videre at det åpenbart ikke var nødvendig med tvangsmedisinering, og at dommeren ikke har vurdert nødvendigheten av den, noe som er et krav i henhold til Den europeiske menneskerettighetskonvensjonen (EMK). Hun understreker at EMK gjelder foran norsk rett.

Ifølge NRK.no er fagdirektør Guri Hestflått Gabrielsen ved Likestillings- og diskrimineringsombudet uenig i Tingrettens dom. Gabrielsen uttalte til NRK at tvangsbruken i norsk psykiatri er et stort problem og at effekten av antipsykotiske medisiner ikke er godt nok dokumentert. Det samme sier advokat Stine Moen.

NRKs omtale av dommen er her.